Żyrardowskie obchody 500 lecia Reformacji

W dniach 18-19 listopada 2017 r. odbyły się w Żyrardowie uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji. Wydarzeniem inaugurującym obchody było otwarcie ekspozycji pt. „Ewangelicy w dawnym Żyrardowie” w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Na wernisażu wystawy wśród wielu znakomitych gości był patron honorowy Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej Andrzej Franciszek Dziuba. Kolejne wydarzenia zorganizowane w ramach żyrardowskich obchodów 500 lecia Reformacji, czyli występ Chóru Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, panel dyskusyjny z udziałem ks. Dziekana Adama Bednarczyka, ks. Dr. Andrzeja Perzyńskiego oraz diakon Haliny Radacz, a także koncert zespołu Sinfonietta d’Girarda, odbyły się w Resursie.

Patronat honorowy nad uroczystościami objęli:

Andrzej Franciszek Dziuba Biskup Ordynariusz Diecezji Łowickiej, Jan Cieślar Biskup Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojciech Szustakiewicz Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Wojciech Jasiński Prezydent Miasta Żyrardowa

Zapraszamy

500 lecie Reformacji w Żyrardowie

 

Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie

Dzisiaj (30.10.2017) po godz. 14.00  w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie zakończył się wykład „Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie”. Prelegentem był Marcin Krzysztofik Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Gościem specjalnym był Maciej Małecki Minister w Kancelarii Premiera RP oraz Poseł na Sejm RP. Organizatorem kolejnego „Spotkania z historią”, była Akademia Aktywny Żyrardowianin oraz Muzeum Mazowsza Zachodniego. Dziękujemy wszystkim obecnym za przybycie i zapraszamy na kolejne spotkania do Muzeum w Żyrardowie.

 

Powiatowy Konkurs Historyczny rozstrzygnięty

W dniu dzisiejszym ok. godz. 12 w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie rozstrzygnęliśmy Historyczny Konkurs Powiatowy; Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni w etapie szkolnym. Po części testowo – opisowej pięcioro uczestników przystąpiło do etapu ustnego. Pierwsze miejsce w Konkursie zdobyła Patrycja Chudolińska z ZS nr. 3 w Wiskitkach, drugie miejsce zajął Norbert Michalski z LO w Mszczonowie im. Szarych Szeregów. Trzecie miejsce zajął Patryk Mendygrał z LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, wyróżnienia otrzymali Michał Laskowski i Aleksy Radziszewski obydwaj ze LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania i nagrody książkowe. Konkursowi patronowali oraz ufundowali nagrody, Maciej Małecki – Minister Sekretarz w Kancelarii Premiera RP oraz poseł na Sejm RP, Wojciech Szustakiewicz Starosta Żyrardowski. Ministra reprezentował Dyrektor Biura Poselskiego Łukasz Gołębiowski, Wydział Oświaty Kultury Sportu i Turystki Starostwa Powiatowego reprezentował dyrektor Adam Lemiesz. Muzeum Mazowsza Zachodniego reprezentował dyrektor Bogusław Nietrzebka. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom i nauczycielom, zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.

 

Zapraszamy na kolejne
Spotkanie z Historią

Poszukiwanie ofiar systemów totalitarnych na Lubelszczyźnie

Prelekcja dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie

Marcina Krzysztofika

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

30 października 2017 r., godz. 12.00 – 13.30

VIII Edycja konkursu "Gdzie są kwiaty z tamtych lat?"

     Muzeum Mazowsza Zachodniego wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego, Żyrardowskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszeniem Odnowy Sochaczewa „Zamek” organizuje  VIII Ponadgimnazjalny Konkurs Historyczny „Gdzie są kwiaty z tamtych lat? Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Patronatem honorowym konkurs objęli, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Maciej Małecki oraz Wojciech Szustakiewicz starosta Powiatu Żyrardowskiego.
        Tematyka konkursu nawiązuje do pięknych ale jakże tragicznych kart polskiej historii, na których zapisali się bohaterowie walk o niepodległość Ojczyzny. Konkurs przyczynia się do zwiększenia zainteresowania młodego pokolenia walką Polaków o niepodległość w czasie II wojny światowej. Naszym celem jest zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do samodzielnych badań nad dziejami historii najnowszej, do poznania i dokumentowania historii swojej rodziny i najbliższego otoczenia.
     Finał konkursu odbędzie się 26.10.2017 roku w siedzibie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1. Organizatorzy i patroni przygotowali atrakcyjne nagrody, by w ten sposób docenić wiedzę i wysiłek wszystkich uczestników. Serdecznie zapraszamy do udziału i prosimy o zachęcenie uczniów do przystąpienia do eliminacji szkolnych.

Najmłodsi mieszkańcy powiatu docenieni
w konkursie plastycznym

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie z satysfakcją informuje, że w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pt. "Moja przygoda w muzeum" na wystawę pokonkursową w Muzeum Okręgowym w Toruniu zakwalifikowano prace:

* Aleksandry Pindor i Bartosza Szymańczaka, ze Szkoły Podstawowej w Baranowie, opiekun Pani Małgorzata Rytel-Kuc,

* Martyny Wacławek, ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Pani Dorota Misiak,

* Oskara Siudka, ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Żyrardowie, opiekun Pani Małgorzata Kuran.

Równocześnie przypominamy, że  Aleksandra Kamińska ,uczennica Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie, opiekun Pani Dorota Misiak, otrzymała w tym konkursie nagrodę za pracę pt. "Muzeum Starej Drukarni". 

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do uczestnictwa w konkursie w przyszłym roku.

Spotkanie z Historią poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Wczoraj 28.09.2017 roku o godz. 18.00 w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prelegentem był Kajetan Rajski autor książki „Wilczęta” oraz redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”. Gościem specjalnym był Krzysztof Bukowski syn kpt. Edmunda Bukowskiego odnalezionego i zidentyfikowanego na Łączce. „Spotkanie z Historią” zorganizowane zostało przez nieformalną grupę seniorów p.n. Akademię Aktywny Żyrardowianin, działającą przy Stowarzyszeniu Wspólnota Żyrardowa.  Grupa uczestniczy w projekcie „Sieć Inicjatyw Senioralnych” realizowanym ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ASOS 2017 – 2020.

Wierzby 2017 rozdane.

W czwartek 21 września w Opinogórze odbyła się uroczystość rozdania nagród i honorowych wyróżnień laureatom XI edycji  konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba”. Praca naszego Muzeum została doceniona przez kapitułę konkursu. Tym razem w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez mniejsze muzea”, otrzymaliśmy wyróżnienie za wystawę „Zniszczenie i odbudowa. Zakłady Żyrardowskie w latach 1915 – 1923”. 

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ”

„TEKST – OBRAZ – PRZESTRZEŃ” to tytuł najnowszej wystawy, którą otworzyliśmy w muzeum 8 września.

Trzy słowa i trzech bohaterów:

Darek Kaca, Marek Gajewski, Radek Nowakowski.

Wszyscy trzej artyści zajmują się książką artystyczną. Na ekspozycji znajdują się 72 prace na temat tego, czym może być książka; jaką może zawierać treść i przyjmować formę. Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość bezpośredniego obcowania z pracami. W tym celu dla zwiedzających przygotowano białe rękawiczki. Zapraszamy na spotkanie z książką!

Poniżej zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z wernisażu.

Wystawa prezentowana jest w ramach Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuki 2017 Miasto Gwiazd i czynna będzie do połowy listopada.

 

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa