Remont budynku muzeum

Powiat Żyrardowski realizuje projekt pn. „Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, zwiększenie powierzchni wystawienniczej, dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, utworzenie pracowni digitalizacji zbiorów, poprzez prace konserwatorsko-budowlane oraz konserwację zabytkowych stropów” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Osi Priorytetowej V „gospodarka przyjazna środowisku” Działanie 5.3 „Dziedzictwo kulturowe” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, na podstawie umowy z dnia 27.12.2017r.

Nowe wydanie

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu Celowego”

 

Muzeum z radością informuje, że już niedługo w wasze ręce trafi nowe wydaniem książki Pawła Hulki-Laskowskiego „Mój Żyrardów”. Książka otrzyma twardą oprawę, nową szatę graficzną, profesjonalną redakcję i wzbogacona zostanie o zdjęcia prezentujące jej treść.

Wydanie nowej edycji „Mojego Żyrardowa” jest możliwe dzięki dofinansowaniu, które Muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programów Ministra na 2022 r., priorytet „Literatura”.

"Mój Żyrardów" jest bezcennym źródłem historycznym pokazującym kulturę i tradycję robotniczą oraz życie codzienne i ciężką pracę mieszkańców przemysłowego miasta z przełomu XIX i XX w.

Zachęcamy wszystkich do obserwowania naszej strony internetowej i profilu na facebooku, gdzie  będziemy przedstawiać więcej szczegółów dotyczących nowego wydania „Mojego Żyrardowa”.

 

Bardzo smutna wiadomość.

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 3 września 2022 roku (sobota) o godzinie 10:30 w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, po czym nastąpi przewiezienie do grobu na Cmentarzu Parafialnym w Szymanowie.

INFORMACJA

W najbliższe dni, tj. w sobotę, niedzielę i poniedziałek (13 - 15.08. 2022) Muzeum Mazowsza Zachodniego będzie czynne w godzinach 11.00 - 17.00. Zapraszamy do zwiedzania!

Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś TY

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie jest partnerem XII edycji międzymuzealnej gry Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty. Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału w grze. To wspaniała przygoda i fajny sposób na spędzenie wakacji. Organizatorem gry jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Karty z pytaniami przygotowane przez pracowników Muzeum dotyczą oczywiście lokalnej historii i wystawy prezentowanej w muzeum. Zapraszamy serdecznie!

Kondolencje

Kondolencje z powodu śmierci mamy

Zaproszenie

 

Zapraszamy serdecznie 17 czerwca 2022 r. na wernisaż wystawy pt; Dittrichowie – rodzina wielkich fabrykantów, w budynku Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, ul. Karola Dittricha 1. Wystawa pod patronatem honorowym Krzysztofa Dziwisza Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Rozpoczynamy o godz. 17.00. Zachęcamy również do udziału w innych wydarzeniach organizowanych w ramach Święta Lnu 17/18/19 czerwca bieżącego roku.

Europejska Noc Muzeów

Zapraszamy na wydarzenie Noc Muzeów w najbliższą sobotę 14 maja, Muzeum Mazowsza Zachodniego w będzie czynne od godz. 11.00 do godz.21.00 (do wyjścia ostatniego zwiedzającego - 21.30) Wstęp wolny! Tego dnia będzie można nabyć po atrakcyjnych cenach muzealne publikacje.

11.00 do 17.00 gości oprowadzi Paulina Gałązka.

17.00 – 19.00 po gabinecie pisarza Pawła Hulki – Laskowskiego, oprowadzi przemiłych gości Elżbieta Sowińska.

17.00 inspirujący spacer po Żyrardowie z przewodnikiem muzealnym.

17.30 opowieści o dawnych Wiskitkach snuł będzie Bogdan Jagiełło.

18.30 o jednej z najciekawszych historii opisanych na Echu Żyrardowskim opowie Mateusz Waśkowski.

20.00 konkurs „(serduszko)Kocham naszą historię” poprowadzą Elżbieta Sowińska i Justyna Żak-Szwarc. 

"Uciechy lata i Od wiosny do wiosny" już w Muzeum

 

Z radością informujemy, że publikacja Pawła Hulki-Laskowskiego pt. „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” dotarła do naszego Muzeum.

Już niedługo zaprosimy Państwa na uroczystą premierę tej publikacji. Dokładną datę premiery podamy już wkrótce.

Książeczki „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” mają postać rymowanych opowiadań wraz kolorowymi ilustracjami i pokazują dzieciom jak można bawić się na świeżym powietrzu, co można zobaczyć ciekawego na wsi i jak kreatywnie spędzić wolny czas. Treść książeczek, często w zabawny sposób, zilustrowana jest na każdej stronie kolorowymi obrazkami.

Projekt Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny w formie papierowej i e-book” został dofinansowany z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu są Urząd Miasta w Żyrardowie i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

 „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

POMAGAMY

ZBIÓRKA RZECZOWA NA RZECZ OFIAR WOJNY NA UKRAINIE

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa