Zapraszamy na spotkanie.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na spotkanie z Kajetanem Rajskim i Markiem Franczakiem. Spotkanie poświęcone będzie pamięci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps "Lalek". Zapraszamy 15.03.2022 do siedziby Muzeum przy ul. Karola Dittricha 1. o godz. 16.30, wstęp wolny.

Zaproszenie do udziału w konkursie

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych serdecznie zapraszamy uczniów szkół Powiatu Żyrardowskiego do udziału w konkursie plastycznym pod patronatem Starosty Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza. Na prace czekamy do 10.03.2022 (do czwartku do godz. 16.00) w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród 14.03.2022 roku (w poniedziałek) w siedzibie Muzeum, ul. Karola Dittricha 1 o godz. 10.00. W zakładce "czytaj więcej" dostępny regulamin konkursu. Na wszystkie pytania związane z konkursem i nie tylko, chętnie odpowiemy tel. 46 855 33 13

Ostatnie spotkanie Rady Mmzeum

We wtorek 18 stycznia odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Muzeum powołanej na lata 2017 - 2021. Członkowie Rady pod przewodnictwem Ryszarda Wojtkowskiego, Zastępcy Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych regularnie spotykali się w Muzeum Mazowsza Zachodniego. Rada Muzeum Zatwierdziła sprawozdanie merytoryczne za 2021 rok oraz plany muzeum na 2022 rok. W posiedzeniu Rady uczestniczyli również, Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego oraz Anna Smolarek Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Po podsumowaniu działalności Rady przez przewodniczącego Starosta podziękował członkom rady za ich zaangażowanie i społeczną pracę na rzecz Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

WESOŁYCH ŚWIĄT

Dużo błogosławieństwa Bożego, dużo radości, wspaniałej choinki i rodzinnej atmosfery przy wigilijnym stole! W nadchodzącym Nowym Roku dużo zdrowia i wytrwałości w realizacji planów i marzeń życzy zespół Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Paweł Hulka-Laskowski 1881 - 1946
Pisarz, tłumacz, publicysta, społecznik, żyrardowianin
Część 2

 W 1908 roku Hulkowie wrócili do kraju i zamieszkali w Grodzisku. Paweł Hulka-Laskowski nawiązał wówczas kontakt z Andrzejem Niemojewskim. W 1910 roku przetłumaczył na język niemiecki jego dzieło „Bóg Jezus”. Rozpoczął również szeroką działalność publicystyczną, pisał artykuły i recenzje do takich pism jak „Myśl Niepodległa”, „Bluszcz”, „Echo Literacko-Artystyczne”, „Sfinks”. W 1910 roku Hulka wraz z żoną został aresztowany za współudział  w zamachu na oficera carskiej żandarmerii. Osadzono ich na Pawiaku. Po zwolnieniu, w tym samym roku Hulkowie przenieśli się do Żyrardowa i zamieszkali w willi „Wanda” przy ulicy Kolejowej (obecnie Bohaterów Warszawy)

W 1912 roku Paweł Hulka – Laskowski swoje zainteresowania religioznawcze przelał w rozprawę pt: Twórca religii Iranu – Zaratustra, napisał również książkę o tematyce religioznawczej Der Klosterprozess von Czenstochau. W latach 1914 – 1945 mieszkał wraz z rodziną w domu przy ulicy Szkolnej 10 (obecnie Gabriela Narutowicza 34)

Paweł Hulka-Laskowski 1881 - 1946
Pisarz, tłumacz, publicysta, społecznik, żyrardowianin
Część 1

Paweł Hulka – Laskowski wywodził się z rodziny należącej do kościoła Braci Czeskich, którzy prześladowani za przekonania religijne na obszarze monarchii Habsburgów, schronili się w Polsce. Rodzina Hulków znalazła zatrudnienie w wielkiej fabryce wyrobów lnianych w Żyrardowie. Ojciec Pawła – Józef Hulka był tkaczem, a jego matka Elżbieta z Howorków – przykręcaczką osnowy. W Żyrardowie zamieszkiwanym przez przedstawicieli różnych narodowości i wyznań, Hulkowie wtopili się w społeczność ewangelicko – reformowaną, która w 1874 roku utworzyła na terenie miasta swój zbór.

UWAGA!

 

W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń sanitarnych przeciwko COVID – 19 oraz okresem zimowym zmieniamy godziny otwarcia muzeum. W środę i czwartek muzeum będzie czynne do godziny 16.00. Osoby zainteresowane zwiedzaniem muzeum po godz. 16.00 prosimy o kontakt z pracownikiem merytorycznym pod nr tel. 46 855 33 13.  

Trwa premiera publikacji
"Uciechy lata i Od wiosny do wiosny"

Przypominamy, że trwa premiera naszej publikacji „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” napisanej blisko 100 lat temu przez Pawła Hulki-Laskowskiego. Z powodu trwającej pandemii premiera ma charakter wirtualny i odbywać się będzie na naszym profilu facebookowym.

Premierę rozpoczęliśmy 4 grudnia. Tego dnia pierwszych 30 osób, które zwiedziło Muzeum otrzymywało za darmo książkę „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”. Dzisiaj rozpoczynamy quiz wiedzy o życiu i twórczości Pawła Hulki-Laskowskiego. Przez najbliższe pięć dni o 12.00 na profilu facebookowym Muzeum ukazywać się będzie jedno pytanie. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi pod postem otrzyma w nagrodę, książkę „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny.

Natomiast od środy na naszej stronie i profilu facebookowym pojawiać się będą artykuły przybliżające postać Pawła Hulki-Laskowskiego.

Premiara publikacji „Uciechy Lata i Od wiosny do wiosny”

 Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie informuje, że 4 grudnia odbędzie się oficjalna premiera publikacji Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy Lata i Od wiosny do wiosny”. Z uwagi na sytuację pandemiczną w Polsce Muzeum postanowiło zmienić zaplanowaną formułę premiery i zorganizować ją w Internecie.

Premiera publikacji rozpocznie się 4 grudnia. Tego dnia 30 pierwszych osób, które zwiedzą Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie otrzymają publikację za darmo.

W kolejnych dniach, poczynając od poniedziałku 6 grudnia Muzeum zaplanowało inne atrakcje. Przez cały tydzień trwać będzie quiz wiedzy o Pawle Hulce-Laskowskim i jego twórczości. Quiz odbędzie się na profilu facebookowym Muzeum. Każdego dnia Muzeum zamieści jedno pytanie. Pierwsza osoba, która udzieli prawidłowej odpowiedzi otrzyma publikację „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w nagrodę.

Dodatkowo w tygodniu od 6 do 10 grudnia ukaże się cykl artykułów poświęconych Pawłowi Hulce-Laskowskiemu i jego twórczości oraz projektowi wydania publikacji „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny”.

Projekt „Wydanie książki dla dzieci Pawła Hulki-Laskowskiego „Uciechy lata i Od wiosny do wiosny” w formie papierowej i e-book” został dofinansowany z programu LITERATURA ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu są Urząd Miasta w Żyrardowie i Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa.

 „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.”

Konkurs Historyczny

Przed nami X edycja Powiatowego Konkursu Historycznego pt: „Gdzie są kwiaty z tamtych lat. Konkurs wiedzy o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych”. Zapraszamy uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Żyrardowskiego. Konkurs honorowym patronatem objęli i nagrody ufundowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Starosta Powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz oraz organizatorzy tj. Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, nagrody w konkursie ufundował Również Instytut Pamięci Narodowej. Konkurs rozpoczynamy we wtorek 9 listopada o godz. 10.00, w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Większość nagród już mamy!!! Do zobaczenia w najbliższy wtorek.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa