Maj 2012
Statek "Żyrardów"

 

„Płyń przez morza, oceany, rozsławiaj portugalskich i polskich stoczniowców, przynoś chwałę banderze Rzeczypospolitej... nadaję ci imię Żyrardów” - niniejsze słowa wypowiedziała Irena Lipińska przy ceremonii chrztu statku „Żyrardów”. 10 kwietnia 1980 roku statek „Żyrardów” wszedł w skład Polskiej Marynarki Handlowej. Był to chłodniowiec, który służył do przewozu cytrusów i innych krótkoterminowych produktów na liniach południowo i środkowoamerykańskich. Kadłub wykonała stocznia portugalska natomiast prace wykończeniowe i wyposażeniowe odbyły się w Stoczni Gdańskiej.

 

 

Kwiecień 2012
Kraszanki, malowanki, pisanki lub byczki...

Kolorowe jajka wielkanocne, których nie może zabraknąć na świątecznych stołach a przede wszystkim w koszyczkach, należy przygotować już w Wielki Piątek.

 

 

Marzec 2012
Pociąg

13 sierpnia 2010 roku na stacji kolejowej w Żyrardowie zatrzymał się pociąg wiozący rekonstruktorów na uroczystości 90 rocznicy Bitwy Warszawskiej. W wyprawie uczestniczyło ponad siedemdziesiąt osób, żołnierze w mundurach wojska polskiego oraz towarzysząca im liczna grupa cywilów ubranych w stroje z epoki.

Luty 2012
Z "Instrukcji Organizacji Pracy Policji Państwowej Powiatu Błońskiego w Grodzisku Mazowieckim" 1932r. 

„Wampir”

W miesiącu styczniu 1922 roku do Mszczonowa przyjechał z Ameryki Stanisław M. z żoną Stefanją i dwojgiem małych dzieci. Pan Stanisław o charakterze spokojnym, pracowity, nabył najładniejszą posesję w Mszczonowie i przy niej 15 mórg ziemi, uprawiając tę sam przy pomocy kuzyna 17 letniego chłopca Dominika P., którego sprowadził z sąsiednich Wiskitek. Chłopiec ten nad swój wiek rozwinięty, inteligentny i obdarzony urodą podobał się płochej i lekkomyślnej Stenji, z która zawiązał bliższe stosunki intymne.

Styczeń 2012
Paweł Hulka-Laskowski dzieciom

Mało znaną działalnością Hulki – Laskowskiego jest jego twórczość pisana dla dzieci. Poniżej przedstawiamy skany jednej z jego opowiastek rymowanych wraz z ilustracjami. Życzymy miłego czytania.

Grudzień 2011
Fałszerstwo pieniędzy

Z Instrukcji Organizacji Pracy Policji Państwowej powiatu błońskiego w Grodzisku Mazowieckim 1932 r.

 

Listopad 2011
Tragiczne wydarzenia II wojny światowej - 18 listopada 1943 r. Rozstrzelanie pod murem.

12 września 1939 r. do Żyrardowa wkroczyły wojska niemieckie rozpoczynając blisko 6 letni okres okupacji. Miasto zostało wyzwolone 16 stycznia 1945 r. Okres ten zapisał się na kartach historii miasta jako czas terroru wprowadzonego przez okupanta oraz bezkompromisowej walki i oporu mieszkańców. W Żyrardowie aktywnie działał ośrodek ZWZ AK o kryptonimie „Żaba”, jak i inne organizacje podziemne, które brały udział w akcjach zbrojnych, sabotażowo-dywersyjnych wymierzonych w okupacyjne władze. W okolicach Żyrardowa oddziały partyzanckie niejednokrotnie toczyły ciężkie walki z żołnierzami niemieckimi (np. bitwa pod Jaktorowem 29 września 1944)

Październik 2011
Typy uliczne Józefa Rapackiego

Józef Rapacki urodził się 19 marca 1871 r. w Warszawie. Bardzo wcześnie wykazał zainteresowanie malarstwem, a w trakcie nauki ujawniło się jego zamiłowanie do mazowieckiego krajobrazu. Uczył się rysunku u Wojciecha Gersona, studia odbył w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Umiłowanie natury, wrażliwość na pełen uroku mazowiecki pejzaż, to główne cechy charakterystyczne twórczości Rapackiego.

Wrzesień 2011
Spacer po fabryce z Henrykiem Sienkiewiczem

Poniżej przedstawiamy bardzo ciekawy tekst Henryka Sienkiewicza zamieszczony w dodatku do Tygodnika Ilustrowanego. Opisuje on swoje doznania podczas zwiedzania Żyrardowa i Zakładów Żyrardowskich w 1903 r.

Sierpień 2011
Powstanie i rozwój straży pożarnej w Żyrardowie

Powstanie i rozwój straży pożarnej w Żyrardowie związany jest nierozerwalnie z uruchomieniem Fabryki Wyrobów Lnianych i koniecznością zapobiegania i zwalczania pożarów. Data powstania Fabrycznej Straży Ogniowej to rok 1867, ale jej reorganizacji na wzór berliński, dokonał pierwszy zawodowy naczelnik Kurt Blumke w 1884 roku i tę datę przyjmujemy jako początek straży w fabryce żyrardowskiej.

Lniany ZaułekUrząd MiastaBibliotekaCentrum KulturyOŻyrardówOŻyrardówŻyrpointŻyrpointGłosGłosŻycie Tydzień Żyrardowa