XXXII Konwersatorium Wiedzy o Historii i Zabytkach Ziemi Żyrardowskiej

Kolejne punkty programu to; wykład historyka Bogdana Jagiełły podsumowujący wiedzę na temat uzyskania praw miejskich przez miasto Żyrardów. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 im. Karola Dittricha  w Żyrardowie zaprezentowali postać swojego patrona oraz historię rozwoju fabryki i miasta. Kolejnym mówcą był wnuk Pawła Hulki – Laskowskiego Piotr Dudkiewicz. Wspominając swego dziadka, w 70-lecie śmierci, pan Piotr nakreślił nieznane powszechnie epizody z życia pisarza, tłumacza; publicysty i działacza społecznego. Potem dyrektor Muzeum Bogusław Nietrzebka podsumował projekt Wydanie książki Pawła Hulki – Laskowskiego „Mój Żyrardów” w formie audiobooka. Ostatnim prelegentem był Jerzy Kwaczyński Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Żyrardowie i Przewodniczący Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego, opowiedział o110 rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości (Towarzystwo Opieki nad Zabytkami) i 50-lecia przewodnictwa PTTK w Żyrardowie.

W dyskusji uczestników konwersatorium pojawiły się dwie kwestie, pierwsza dotycząca potrzeby opracowania i wydania twórczości Pawła Hulki Laskowskiego oraz druga – związana z potrzeba renowacji nagrobka Macieja Twardowskiego.

Organizatorami obchodów na Mazowszu Zachodnim były: Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Powiatu Żyrardowskiego we współpracy ze Starostą Żyrardowskim, Prezydentem Miasta Żyrardowa, Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Żyrardowa, Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Żyrardowa i Okolic, Komisja Opieki nad Zabytkami Oddziału PTTK w Żyrardowie oraz Koło Przewodników i Pilotów Wycieczek PTTK "Belferek" w Żyrardowie.